Uzgoj kupina u vrtu za vlastite potrebe lakši je nego što ste možda mislili. Kako bi uživali u blagodatima ovoga super voća u vrijeme sazrijevanja potrebno je zadovoljiti neke uvijete za rast i razvoj same biljke.
Kada kupine počnu sazrijevati budite spremni brati ih svaka tri do četiri dana kako biste maksimalno iskoristili potencijal same biljke.
Kupine su bobice koje obiluju nutrijentima. Od vitamina sadrže A, B1, B2, B3, vitamin C, folnu kiselinu, te vitamin E i K. Mineralni sastav uključuje kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i cink.
ODABIR POLOŽAJA
Kupine je potrebno saditi podalje od divljih kupina koje su često izvor raznih zaraza i štetnika.
Teren za sadnju poželjan je da bude ocjedit, bez dugotrajnog zadržavanja površinskih voda. Ukoliko to nije slučaj potrebno je poduzeti određene mjere kao što su postavljanje drenaže ili odvodnja pomoću sustava kanala.
Kupina je biljka koja voli obilje sunca i ukoliko joj to omogućimo podariti će nas slađim i ukusnijim plodovima. Stoga je potrebno odabrati osunčane položaje, a ne položaje koji su zasjenjeni. Vrući ljetni vjetrovi i niska vlažnost zraka vrlo loše utječu kako na plod tako i na samu biljku. Obično se preporučuje da redovi budu položeni u smjeru sjever – jug.
TLO
Kada smo odabrali položaj za uzgoj kupine u vrtu slijedeći bitni faktor kod same pripreme i planiranja je tlo. Tlo
mora osigurati biljkama optimalne uvjete za rast i razvoj i zato mu moramo posvetiti posebnu pažnju tijekom čitave eksploatacije same biljke bez obzira o kojoj se biljci radilo.
Kao što smo već napomenuli kupinama za razvoj treba dobro drenirano tlo (bez viška vode), koje ima PH između 6 i 6.5 sa 2% do 4% humusa. Ukoliko PH znatno odskače od optimalnih granica potrebna je prilagodba samog PH faktora. Što je ta razlika veća postupak je dugotrajniji. Ako je PH znatno manji od 6 tlo je previše kiselo i potrebno je dodati kalcij kako bi se PH podignuo na optimalnu razinu.
Humus u tlu – gornji je sloj zemlje podložan uglavnom djelovanjem organizama u tlu. Humus u prvom redu vrlo povoljno utječe na strukturu samog tla. Teška i zbijena tla povećanjem humusa postaju lakša i prozračnija, poboljšanog vodno zračnog režima a time i pogodnija za obradu. Tla sa većim postotkom humusa obiluju mikroorganizmima koji su vrlo bitni za rast i razvoj same biljke.
Kada govorimo o prihrani biljaka fokus moramo usmjeriti ka konstantnom poboljšanju samog tla u smislu povećavanje biološke aktivnosti. Jer dok tlo održavamo „zdravim“ i biološki aktivnim možemo i od biljaka očekivati dobre proizvodne rezultate. U suprotnom imamo biljke lošeg imuniteta podložne raznim infekcijama i lošim prinosom.
Kako povećati humus u tlu?
Povećanje humusa u tlu prije same sadnje kupina u vrtu možemo postići na nekoliko načina.
- Obilato gnojenje odstajalim stajskim gnojivom
- Zaoravanjem biljne mase određenih biljnih vrsta
- Gnojenje peletiranim organskim gnojivima
- Upotrebom lumbrihumusa
- Apliciranjem huminskih kiselina itd.
Uzgoj kupina u vrtu 2.dio – slijedi uskoro
Postovani,Vas dzem od maline i cokolade je nesto najdivnije sto je moje nebce osjetilo!Iskreno se nadam da ce biti jos vise i vise vasih proizvoda jer ste vi mladi ljudi koji uvjek zele vise u svojim neizmjerno ukusnim i lijepo upakovanim proizvodima.Zelim Vam svu srecu i uspjeh u radu i ljubavi , vas rad je u strvari ljubav!